“Nehmen” – Conjugation of the German Verb

Det tyska verbet “nehmen” översätts till "att ta" på engelska. Dess böjning är viktig för alla som lär sig det tyska språket. Nedan kommer vi att titta på böjningen av “nehmen” över olika grammatiska tempus.

 

Presens

I presens är verbet “nehmen” konjugat enligt följande

Ich nehme (Jag tar)
Du nimmst (Du tar)
Er/sie/es nimmt (Han/hon/den tar)
Wir nehmen (Vi tar)
Ihr nehmt (Ni tar alla)
Sie nehmen (De tar)

 

Enkelt förflutet

I det enkla förflutna är konjugationen av “nehmen” är:

Ich nahm (Jag tog)
Du nahmst (Du tog)
Er/sie/es nahm (Han/hon/den tog)
Wir nahmen (Vi tog)
Ihr nahmt (Ni tog alla)
Sie nahmen (De tog)

 

Framtida tempus

Om man tittar på futurum, verbet “nehmen” konjugeras med hjälp av ett hjälpverb:

Ich werde nehmen (Jag kommer att ta)
Du wirst nehmen (Du kommer att ta)
Er/sie/es wird nehmen (Han/hon/den kommer att ta)
Wir werden nehmen (Vi kommer att ta)
Ihr werdet nehmen (Ni kommer alla att ta)
Sie werden nehmen (De kommer att ta)

 

Perfekt presens

I perfekt presens används verbet “nehmen” kombineras med hjälpverbet “haben” (att ha):

Ich habe genommen (Jag har tagit)
Du hast genommen (Du har tagit)
Er/sie/es hat genommen (Han/hon/den har tagit)
Wir haben genommen (Vi har tagit emot)
Ihr habt genommen (Ni har alla tagit)
Sie haben genommen (De har tagit)

 

Perfekt förfluten tid

Det förflutna perfekta tempus, även känt som pluperfekt, bildas med hjälpverbet “haben” (att ha) och det förflutna participet av “nehmen”:

Ich hatte genommen (Jag hade tagit)
Du hattest genommen (Du hade tagit)
Er/sie/es hatte genommen (Han/hon/den hade tagit)
Wir hatten genommen (Vi hade tagit)
Ihr hattet genommen (Ni hade alla tagit)
Sie hatten genommen (De hade tagit)

 

Perfekt futurum

I perfekt futurum används verbet “nehmen” kombineras med hjälpverbet “haben” (att ha) och det förflutna participet:

Ich werde genommen haben (jag kommer att ha tagit)
Du wirst genommen haben (Du kommer att ha tagit)
Er/sie/es wird genommen haben (Han/hon/den kommer att ha tagit)
Wir werden genommen haben (Vi kommer att ha tagit)
Ihr werdet genommen haben (Ni kommer alla att ha tagit)
Sie werden genommen haben (De kommer att ha tagit)