“Dürfen” – Conjugation of the German Verb

“Dürfen” är ett mångsidigt verb i det tyska språket, som förmedlar idén om tillåtelse eller att få göra något. I den här artikeln ska vi titta närmare på böjningen av “dürfen” över olika grammatiska tempus.

 

Presens

I presens, “dürfen” konjugat enligt följande

Ich darf (Jag är tillåten)
Du darfst (Du är tillåten)
Er/sie/es darf (Han/hon/det är tillåtet)
Wir dürfen (Vi är tillåtna)
Ihr dürft (Du [plural] är tillåten)
Sie dürfen (De är tillåtna)

 

Enkelt förflutet

I det enkla förflutna förändras konjugationen något:

Ich durfte (Jag fick tillstånd)
Du durftest (Du var tillåten)
Er/sie/es durfte (Han/hon/det var tillåtet)
Wir durften (Vi var tillåtna)
Ihr durftet (Du [plural] var tillåten)
Sie durften (De var tillåtna)

 

Framtida tempus

Framtidsformen av “dürfen” bildas med hjälp av hjälpverbet “werden” (att bli) följt av infinitiv “dürfen”:

Ich werde dürfen (Jag kommer att tillåtas)
Du wirst dürfen (Du kommer att tillåtas)
Er/sie/es wird dürfen (Han/hon/det kommer att tillåtas)
Wir werden dürfen (Vi kommer att tillåtas)
Ihr werdet dürfen (Du [plural] kommer att tillåtas)
Sie werden dürfen (De kommer att tillåtas)

 

Perfekt presens

Perfekt presens bildas med hjälpverbet “haben” (att ha) eller “sein” (att vara) konjugerat i presens, följt av det förflutna participet av “dürfen”, vilket är "gedurft":

Ich habe gedurft (Jag har fått tillstånd)
Du hast gedurft (Du har blivit godkänd)
Er/sie/es hat gedurft (Han/hon/det har tillåtits)
Wir haben gedurft (Vi har fått tillstånd)
Ihr habt gedurft (Ni [plural] har tillåtits)
Sie haben gedurft (De har tillåtits)

 

Perfekt förfluten tid

I perfektum används hjälpverben “haben” eller “sein” konjugeras i förfluten tid, följt av det förflutna participet “gedurft”:

Ich hatte gedurft (Jag hade fått tillstånd)
Du hattest gedurft (Du hade fått tillstånd)
Er/sie/es hatte gedurft (Han/hon/den hade fått tillstånd)
Wir hatten gedurft (Vi hade fått tillstånd)
Ihr hattet gedurft (Ni [plural] hade tillåtits)
Sie hatten gedurft (De hade fått tillstånd)

 

Perfekt futurum

I futurum perfekt används hjälpverbet “haben” eller “sein” konjugeras i futurum, följt av det förflutna participet “gedurft”:

Ich werde gedurft haben (Jag kommer att ha fått tillstånd)
Du wirst gedurft haben (Du kommer att ha tillåtits)
Er/sie/es wird gedurft haben (Han/hon/det kommer att ha tillåtits)
Wir werden gedurft haben (Vi kommer att ha tillåtits)
Ihr werdet gedurft haben (Ni [plural] kommer att ha tillåtits)
Sie werden gedurft haben (De kommer att ha tillåtits)