Avoir - Taivutus nykyhetkessä, menneessä, tulevassa, passé composé, jne.

Avoir on ranskan kielessä erittäin tärkeä apuverbi. Alla näet eri taivutukset sanalle avoir ja sivun alareunasta voit lukea, miten verbiä käytetään ja lausutaan oikein.

 

Taivutus avoir

Indicatif (ohjeellinen)

Présent (läsnä)

  • j’ai
  • tu as
  • il a
  • nous avons
  • vous avez
  • ils ont

Esimerkki: j’ai envie de manger = Minun tekee mieli syödä

Passé composé (preesens)

  • j’ai eu
  • tu as eu
  • il a eu
  • nous avons eu
  • vous avez eu
  • ils ont eu

Esimerkki: j’ai eu envie de manger = olen halunnut syödä


 

Imparfait (preteriti)

  • j’avais
  • tu avais
  • il avait
  • nous avions
  • vous aviez
  • ils avaient

Esimerkki: j’avais envie de manger = Minun teki mieli syödä

Plus-que-parfait (entispäättymä)

  • j’avais eu
  • tu avais eu
  • il avait eu
  • nous avions eu
  • vous aviez eu
  • ils avaient eu

Esimerkki: j’avais eu envie de manger = Olin halunnut syödä


 

Futur (tulevaisuus)

  • j’aurai
  • tu auras
  • il aura
  • nous aurons
  • vous aurez
  • ils auront

Esimerkki: j’aurai envie de manger = Minulle tulee tarve syödä

Futur passé (tulevaisuuden perfekti)

  • j’aurai eu
  • tu auras eu
  • il aura eu
  • nous aurons eu
  • vous aurez eu
  • ils auront eu

Esimerkki: j’aurai eu envie de manger = olisin halunnut syödä


 

Passé simple (yksinkertainen mennyt aika)

  • j’eus
  • tu eus
  • il eut
  • nous eûmes
  • vous eûtes
  • ils eurent

Esimerkki: j’eus peine à trouver la maison = Minun oli vaikea löytää taloa

Passé antérieur (past perfect anterior)

  • j’eus eu
  • tu eus eu
  • il eut eu
  • nous eûmes eu
  • vous eûtes eu
  • ils eurent eu

Esimerkki: j’eus eu chaud = olin ollut kuuma

 


 

Conditionnel (menneisyyden tulevaisuus)

Conditionnel présent

  • j’aurais
  • tu aurais
  • il aurait
  • nous aurions
  • vous auriez
  • ils auraient

Esimerkki: j’aurais adoré être policier = Olisin halunnut olla poliisi.

Conditionnel passé

  • j’aurais eu
  • tu aurais eu
  • il aurait eu
  • nous aurions eu
  • vous auriez eu
  • ils auraient eu

Esimerkki: si il m’avait payé des millions, j’aurais eu un autre statut = jos hän olisi maksanut minulle miljoonia, asemani olisi ollut erilainen.

 


 

Subjonctif (konjunktiivi)

Subjonctif présent

  • que j’aie
  • que tu aies
  • qu’il ait
  • que nous ayons
  • que vous ayez
  • qu’ils aient

Esimerkki: le seul problème que j’aie dans tout ceci, c’est que l’argent n’a jamais été versé = Ainoa ongelmani tässä kaikessa on se, että rahoja ei ole koskaan siirretty.

Subjonctif passé

  • que j’aie eu
  • que tu aies eu
  • qu’il ait eu
  • que nous ayons eu
  • que vous ayez eu
  • qu’ils aient eu

Esimerkki: c’est un des meilleurs restaurants que j’aie eu l’opportunité de visiter = se on yksi parhaista ravintoloista, joissa minulla on ollut tilaisuus vierailla.


 

Subjonctif imparfait

  • que j’eusse
  • que tu eusses
  • qu’il eût
  • que nous eussions
  • que vous eussiez
  • qu’ils eussent

Esimerkki: j’eusse aimé vivre auprès d’une jeune géante = Olisin halunnut asua nuoren jättiläisen vieressä -

Subjonctif plus-que-parfait

  • que j’eusse eu
  • que tu eusses eu
  • qu’il eût eu
  • que nous eussions eu
  • que vous eussiez eu
  • qu’ils eussent eu

Esimerkki: il répondit à ma question avant que j’eusse eu le temps de la formuler = Hän vastasi kysymykseeni ennen kuin ehdin muotoilla sitä.

 


 

Impératif (imperatiivinen)

Impératif présent

  • (tu) aie
  • (nous) ayons
  • (vous) ayez

Esimerkki: le personnel le plus attentionné que nous ayons rencontré = huomaavaisin henkilökunta, jonka olemme tavanneet.

Impératif passé

  • (tu) aie eu
  • (nous) ayons eu
  • (vous) ayez eu

Esimerkki: c’est qui la meilleure amie que tu aie eu ? = Kuka on paras ystävä, joka sinulla on koskaan ollut?

 


 

Infinitif (infinitiivi)

Infinitif présent

  • avoir

Käännös: avoir = olla

Infinitif passé

  • avoir eu

Käännös: avoir eu = ollut

 


 

Participe

Participe présent

  • ayant

Käännös: ayant = on

Participe passé

  • ayant eu

Käännös: ayant eu = ollut

Participe antérieur

  • ayant eu

Käännös: ayant eu = ollut

 

Tietoa verbistä avoir

Avoir on epäsäännöllinen ranskalainen verbi, joka on myös toinen kahdesta apuverbistä (toinen on être).

Jos haluat oppia ranskaa, on erittäin tärkeää, että osaat konjugoida ranskaa. avoir, koska se on yksi ranskan kielen käytetyimmistä verbeistä - sekä sen hyvin keskeisen aseman vuoksi kielessä että sen funktion vuoksi apuverbinä.

 

Ääntäminen avoir

Avoir ei ole vain vaikea lausua oikein, vaan sen taivutusmuodot aiheuttavat usein paljon hämmennystä ranskan kielen oppimisessa. Esimerkkejä ovat mm:

  • a tai à: a on taivutus (preesens, 3. persoona, yksikössä) muotoon avoir, jossa à on prepositio, joka voidaan parhaiten kääntää seuraavasti osoitteeseen tai osoitteessa. Esimerkkejä: il a mangé = hän on syönyt ja je vais à la boulangerie = Menen leipomoon. Koska nämä kaksi sanaa ovat kirjoitustavaltaan ja ääntämiseltään hyvin samankaltaisia, ne voivat helposti hämmentää aloittelijoita.
  • Il y a: Pieni lause il y atarkoittaa yleensä "on" tai "on olemassa". Ensi silmäyksellä tämä lauseen osa tuntuu useimmista ihmisistä oudolta, mutta sitä käytetään ranskankielessä laajalti, ja siksi sen oppiminen on hyödyllistä. Arkipuheessa se lausutaan iya.
  • Il n’y a pas: Tämä on sama lauseen osa kuin edellä, mutta siihen on lisätty negaatio. (ne + pas) antaa lauseelle päinvastaisen merkityksen: "ei ole" tai "ei ole". Il n’y a pas lausutaan iyapa.
  • Eu, eus, eut: Konjugaatiot eu, (joka on osa menneen partitiivia) eus ja eut (joka on osa passé simple) lausutaan kaikki y, kuten tu ('sinä'). Sama koskee eûmes, eûtes ja eurent, jotka lausutaan y-m, y-t ja y-r vastaavasti.

 

Supistukset

On olemassa joukko supistuksia, jotka liittyvät seuraaviin taivutuksiin avoir. Tässä muutamia esimerkkejä:

  • Z-ääni: Kun sana päättyy s ja se on vokaalilla alkavan sanan vieressä, on vokaali s on äännettävä a:lla z ääni. Suhteessa avoirtämä koskee seuraavia tapauksia: nous avons, vous avez, ils ont ja elles ont.
  • Ils/elles ont: Kuten edellä mainittiin, s:n on oltava äännetty välillä ils/elles ja ont jotta voit lausua z ääni. Jos et tee tätä, sanot ils/elles sont sen sijaan (ja s ääni), joka on konjugaatio sanasta être! Tämä on hyvin yleinen aloittelijan virhe.
  • Tu as: Tu as tarkoittaa "sinulla on" tai "sinulla on" ja se supistuu muotoon t’aja lausutaan siksi ta. Sanojen lausumisessa erikseen ei kuitenkaan ole mitään vikaa. (ty a) ja tätä ääntämistä kuulee joskus ranskankielisissä maissa.
  • Tu n’as pas: Tämä on sama lauseen osa kuin edellä, mutta siihen on lisätty negaatio. (ne + pas), jolloin lauseella on päinvastainen merkitys: "sinulla ei ole" tai "sinulla ei ole". Tämä lauseen osa voidaan lausua sekä ta pa (t’as pas) ja ty na pa (tu n’as pas).