Bøjning af det tyske verbum "Machen"

Det tyske verbum “machen” er et af de mest brugte verber i det tyske sprog. Det kan oversættes til "at gøre" eller "at lave" på engelsk. At mestre dets bøjning er essentielt for alle, der lærer tysk. Nedenfor vil vi se nærmere på bøjningen af “machen” på tværs af forskellige grammatiske tider.

 

Nutid

I nutid, “machen” konjugater som følger:

Ich mache (Jeg gør/laver)
Du machst (Du gør/laver)
Er/Sie/Es macht (Han/hun/det gør/skaber)
Wir machen (Vi gør/laver)
Ihr macht (Du (flertal) gør/gør)
Sie machen (De gør/skaber)

 

Simpel datid (Imperfekt)

Den simple datid af “machen” er uregelmæssig:

Ich machte (Jeg gjorde/lavede)
Du machtest (Du gjorde/lavede)
Er/Sie/Es machte (Han/hun/det gjorde/lavede)
Wir machten (Vi gjorde/lavede)
Ihr machtet (Du (flertal) gjorde/lavede)
Sie machten (De gjorde/lavede)

 

Perfektum nutid

I perfektum nutid, “machen” bruger hjælpeverbet “haben” (at have) efterfulgt af præteritum participium “gemacht”:

Ich habe gemacht (Jeg har gjort/lavet)
Du hast gemacht (Du har gjort/lavet)
Er/Sie/Es hat gemacht (Han/hun/det har gjort/lavet)
Wir haben gemacht (Vi har gjort/lavet)
Ihr habt gemacht (Du (flertal) har gjort/lavet)
Sie haben gemacht (De har gjort/lavet)

 

Plusquamperfektum (datid)

Perfektum af “machen” bruger også hjælpeverbet “haben” efterfulgt af præteritum participium “gemacht”:

Ich hatte gemacht (jeg havde gjort/lavet)
Du hattest gemacht (Du havde gjort/lavet)
Er/Sie/Es hatte gemacht (Han/hun/det havde gjort/lavet)
Wir hatten gemacht (Vi havde gjort/lavet)
Ihr hattet gemacht (Du (flertal) havde gjort/lavet)
Sie hatten gemacht (De havde gjort/lavet)

 

Fremtidig datid

For at danne futurum af “machen”, bruger du hjælpeverbet “werden” (at blive) efterfulgt af infinitiv “machen”:

Ich werde machen (Jeg vil gøre/lave)
Du wirst machen (Du vil gøre/lave)
Er/Sie/Es wird machen (Han/hun/det vil gøre/lave)
Wir werden machen (Vi vil gøre/lave)
Ihr werdet machen (I (flertal) vil gøre/lave)
Sie werden machen (De vil gøre/lave)

 

Perfektum fremtid

Perfektum futurum kombinerer hjælpeverbet med “werden” med datids participium “gemacht”:

Ich werde gemacht haben (Jeg vil have gjort/lavet)
Du wirst gemacht haben (Du vil have gjort/lavet)
Er/Sie/Es wird gemacht haben (Han/hun/det vil have gjort/lavet)
Wir werden gemacht haben (Vi vil have gjort/lavet)
Ihr werdet gemacht haben (I (flertal) vil have gjort/lavet)
Sie werden gemacht haben (De vil have gjort/lavet)